Czy powinniśmy zmienić nasze dotychczasowe pozwolenie i rozszerzyć je o wprowadzanie ścieków z przelewów burzowych kanalizacji ogólnospławnej do wód?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Antoniak Joanna
Odpowiedzi udzielono: 12 lutego 2024 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Jesteśmy spółką komunalną mającą w swoich zasobach Oczyszczalnię Ścieków. Jest ona eksploatowana zgodnie z pozwoleniem wodnoprawnym z 2016 roku zezwalającym na odprowadzanie do wód oczyszczonych ścieków komunalnych. W temacie wprowadzania ścieków z przelewów burzowych kanalizacji ogólnospławnej sytuacja przedstawia się następująco: Oczyszczalnia Ścieków posiada tzw. kanał obiegowy łączący kolektor dopływowy, doprowadzający do oczyszczalni ścieki z sieci kanalizacyjnej z kolektorem odpływowym kierującym ścieki oczyszczone do odbiornika. Długość kanału obiegowego wynosi 722,0m, średnica 1200mm. W momencie kiedy napływ ścieków przekroczy maksymalną wydajność zamontowanych pomp, poziom w komorach stale się zwiększa i wówczas nadmiar ścieków jest kierowany bezpośrednio do rzeki. Sytuacje takie zdarzają się ze znikomą częstotliwością. W kanale obiegowym nie są zamontowane żadne urządzenia pomiarowe pozwalające na określenie ilości ścieków, które bez oczyszczenia mogą trafić do środowiska. Obsługa oczyszczalni otrzymuje jedynie alarm o osiągnięciu poziomu alarmowego w komorach pompowni ścieków.

Czy w świetle ustawy z dnia 13.07.2023 r. o rewitalizacji rzeki Odry powinniśmy zmienić nasze dotychczasowe pozwolenie i rozszerzyć je o wprowadzanie ścieków z przelewów burzowych kanalizacji ogólnospławnej do wód?

Czy będą nas obejmowały opłaty za zrzuty z przelewów burzowych?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX