Czy powierzchnię poniżej 1,9 m nie zalicza się do powierzchni użytkowej?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Jastrzębski Maciej
Odpowiedzi udzielono: 24 września 2007 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

W związku z tym, że nie obowiązują Polskie Normy w zakresie obliczania powierzchni użytkowej, zarówno normy ISO (istnieje obowiązek stosowania jedynie w zakresie obliczania kubatury) jak i PN/70 (wykreślona ze zbioru norm), proszę o informację:

- czy na rzucie lokalu mieszkalnego, stanowiącym załącznik do wniosku o wydanie zaświadczenia o samodzielności lokalu osoba uprawniona jest zobowiązana zaznaczyć wg jakiej normy, bądź zasad dokonała obliczenia powierzchni użytkowej lokalu mieszkalnego?

- czy na rzucie lokalu mieszkalnego o ścianach skośnych (wysokość od 0,8 m do 3,0 m na poddaszu) istnieje obowiązek przedstawienia powierzchni użytkowej lokalu jako sumy powierzchni podstawowej o wysokości powyżej 1,90 m i pomocniczej o powierzchni poniżej 1,90 m i ich zestawienia?

- czy w rozumieniu ustawy o własności lokali i rozporządzenia dotyczącego warunków jakie mają spełniać pomieszczenia przeznaczone na pobyt ludzi w budynku wielorodzinnym - powierzchnią użytkową lokalu mieszkalnego jest wówczas jedynie powierzchnia o wysokości powyżej 1,90 m?

Spotkałam się z rzutem lokalu mieszkalnego, stanowiącym załącznik do wniosku o samodzielność, na którym powierzchnię podłogi wskazuje się w tym pomieszczeniu jako powierzchnię użytkową, bez wskazania, że część pomieszczenia ma wysokość mniejszą niż 1,9 m.

"Powierzchnia użytkowa" podłogi ma 87 m2, powierzchnia użytkowa tego samego lokalu wg tzw. "normy lokatorskiej", czyli wg ISO w ścianach wyprawionych, z warunkami wysokości wg PN/70- 70 m2 (różnica 17 m2).

Tymczasem około 15 m2 nie spełnia wymogu wysokości pomieszczenia mieszkalnego, tj. 1,90 m.

Jasne zasady w tej kwestii nie narażą klientów rynku nieruchomości na nieporozumienia.

Czym innym w sensie powierzchni mieszkalnej jest powierzchnia użytkowa 87 m2 liczona wg ISO po podłodze na poddaszu niż 87 m2 powierzchni użytkowej liczona wg tych samych zasad na kondygnacji niższej?

.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX