Czy powierzchnia lustra wody i głębokość od lustra wody do dna użyte w decyzji o warunkach zabudowy na budowę stawu są jednoznaczne z powierzchnią i głębokością wykopu?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 23 września 2023 r.
Autor odpowiedzi: Fiktus Paweł
Odpowiedzi udzielono: 4 sierpnia 2022 r.

PYTANIE

Czy powierzchnia lustra wody i głębokość od lustra wody do dna użyte w decyzji o warunkach zabudowy na budowę stawu są jednoznaczne z powierzchnią i głębokością wykopu?

Zgodnie z art. 394 ust. 1 pkt 9 ustawy z 20.07.2017 r. Prawo wodne (Dz. U. z 2021 r. poz. 2233), w ramach zgłoszenia wodnoprawnego (WP) możliwe jest wykonanie stawu, którego powierzchnia nie przekroczy 5.000 m2, a głębokość 3 m od naturalnej powierzchni terenu. Inwestor przedłożył decyzję o warunkach zabudowy (WZ), gdzie organ określił powierzchnię lustra wody na 500-550 m2, a głębokość od lustra wody do dna ok. 1,5 m. Inwestor zaprojektował taki staw: powierzchnia lustra wody to 476 m2, a głębokość w każdym miejscu ma 1,5 m. Jednak ze względu na bardzo pochyły teren powierzchnia samego wykopu będzie wynosić ok. 680 m2, a głębokość wykopu od 1,55 m do 2,75 m. Pomimo wystosowanych pism, inwestor nie zmienia tych parametrów. Rozpatrując takie zgłoszenie WP badany jest wykop i głębokość wykopu, woda w ogóle może się nie zebrać w takim stawie.

Czy zatem należy uznać, że inwestycja narusza warunki określone decyzją WZ?

Dodam, że organ wydający decyzję WZ na zadane pytanie, jak należy interpretować użyte w decyzji sformułowania wyjaśnił jedynie, że lustro wody tworzy się przez poziom wody w stawie, natomiast głębokość to odległość od powierzchni lustra wody do dna z tolerancją +/- 0,25 m.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX