Czy powiązanie kapitałowe między kontrahentami wpływa na możliwość skorzystania z ulgi za złe długi?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Pogoński Mariusz
Odpowiedzi udzielono: 7 lipca 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Współwłaściciele większościowi spółki A posiadali jednocześnie udziały w spółce B. W roku 2022 współwłaściciele zwiększyli liczbę posiadanych udziałów w spółce B poprzez podwyższenie kapitału podstawowego spółki B i objęcie udziałów. Data rejestracji podwyższenia kapitału 15 lipca 2022 r. Z tym dniem spółki A i B stały się podmiotami powiązanymi w oparciu o ustawę CIT. Spółka A ma podpisaną umowę ze spółką B na najem składnika majątku. Zgodnie z umową okresem rozliczeniowym jest miesiąc a termin płatności faktur ustalony jest z dołu na 10 dzień miesiąca następnego. Faktury nie są regulowane na bieżąco w związku z czym spółka A jako wierzyciel chce skorzystać w deklaracji rocznej CIT za rok 2022 z ulgi na złe długi. Faktury nie są zapłacone do dziś. Mając na uwadze "przepisy covidowe", z ulgi wierzyciel może skorzystać po upływie 30 dni od terminu płatności.

Czy fakturę wystawioną 30 czerwca 2022 r. z terminem płatności 10 lipca 2022 r. (nie uregulowana do dnia dzisiejszego) można uwzględnić w rozliczeniu rocznym CIT za 2022 r.?

Trzydziesty dzień od terminu płatności tej faktury przypada na 10 sierpnia, czyli okres kiedy podmioty są już powiązane, a transakcja dotyczy okresu kiedy podmioty nie były powiązane.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX