Czy powiatowy urząd pracy jest zobowiązany do sprawdzania stron umowy w CRBR przed podpisaniem każdej z umów na dostawy, usługi, roboty budowlane oraz na usługi i instrumenty rynku pracy?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Tomczyk Edward
Odpowiedzi udzielono: 7 września 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Czy powiatowy urząd pracy (jednostka organizacyjna powiatu) na podstawie ustawy z 1.03.2018 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu jest zobowiązany do:

1) Sprawdzania stron umowy w Centralnym Rejestrze Beneficjentów Rzeczywistych przed podpisaniem każdej z umów na dostawy, usługi roboty budowlane oraz na usługi i instrumenty rynku pracy lub przed zapłaceniem faktury?

2) Informowania o odnotowanych rozbieżnościach między informacjami zgromadzonymi w Rejestrze a posiadanymi informacjami o beneficjentach rzeczywistych?

W myśl art. 2 ust. 2 pkt 8 ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy (...) jednostki samorządu terytorialnego zalicza się do jednostek współpracujących z Generalnym Inspektorem Informacji Finansowej.

Art. 61a stanowi, że: 1. Instytucja obowiązana odnotowuje rozbieżności między informacjami zgromadzonymi w Rejestrze a ustalonymi przez nią informacjami o beneficjencie rzeczywistym klienta i podejmuje czynności w celu wyjaśnienia przyczyn tych rozbieżności.

2. W przypadku potwierdzenia odnotowanych rozbieżności instytucja obowiązana przekazuje organowi właściwemu w sprawach Rejestru zweryfikowaną informację o tych rozbieżnościach wraz z uzasadnieniem i dokumentacją dotyczącą odnotowanych rozbieżności.

3. Jednostki współpracujące mogą informować o odnotowanych rozbieżnościach między informacjami zgromadzonymi w Rejestrze a posiadanymi informacjami o beneficjentach rzeczywistych. Przepis ust. 2 stosuje się odpowiednio.

4. Informacje, o których mowa w ust. 2 i 3, mogą być przekazywane za pośrednictwem systemu teleinformatycznego, o którym mowa w art. 55.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX