Czy powiat może zlecić Okręgowej Stacji Chemiczno-Rolniczej na podstawie umowy badania chemizmu gleby i ziemi?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Ćwiek Piotr
Odpowiedzi udzielono: 21 lutego 2018 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Czy powiat może zlecić Okręgowej Stacji Chemiczno-Rolniczej na podstawie umowy i sfinansować ze środków pochodzących z kar i opłat za gospodarcze korzystanie ze środowiska, badania chemizmu gleby i ziemi (np. oznaczenie kwasowości, zawartości makroelementów)?

Próbki gleby miałyby zostać pobrane z różnych reprezentatywnych terenów powiatu, w tym gruntów użytkowanych rolniczo. W oparciu o otrzymane wyniki powiat nie przewiduje podjęcia ewentualnych działań zmierzających do ograniczania degradacji gleb. Wyniki analiz zostałyby przekazane właścicielom badanych gruntów.

Czy zlecenie takie można uznać za prawnie uzasadnione mając na względzie zadania powiatu wynikające z art. 400a ust. 1 pkt 9 i 15 w zw. z art. 403 ust. 1 ustawy z 27.04.2001 r. Prawo ochrony środowiska - dalej p.o.ś. oraz mając na uwadze zadania powiatów określone w ustawie z 27.08.2009 r. o finansach publicznych?

Rada powiatu nie uchwaliła regulaminu udzielania dotacji z tzw. działu "900" "ochrona środowiska", więc ewentualna umowa musiałaby być zawarta bezpośrednio ze Stacją Chemiczna jako państwową jednostką budżetową podległą Ministerstwu Rolnictwa.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX