Czy postępowanie w sprawie analizy pozwolenia zintegrowanego winno być przeprowadzone dopiero po zakończeniu postępowania w sprawie zmiany warunków pozwolenia?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Florkiewicz Ewa
Odpowiedzi udzielono: 18 marca 2019 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

W myśl art. 216 ust. 1 pkt 1 ustawy z 27.04.2001 r. Prawo ochrony środowiska – dalej p.o.ś., organ który wydał pozwolenie zintegrowane jest obowiązany co najmniej raz na 5 lat dokonać analizy tego pozwolenia. Jak winien postąpić organ w opisanej poniżej sytuacji. Pozwolenie zintegrowane zostało wydane w dniu 01.07.2014 r. A zatem okres 5 lat upływa w dniu 01.07.2019 r. Do tego dnia - najpóźniej - winna być przeprowadzona w/w analiza. Jednakże problematyczne jest to, że od września 2018 r. przed tut. organem prowadzone jest postępowanie w sprawie zmiany warunków rzeczonego pozwolenia zintegrowanego na wniosek strony. Z treści samego wniosku wynika, że aktualnie stan faktyczny w zakładzie odbiega od warunków określonych w pozwoleniu (m.in. dostawiono nowy kocioł będący źródłem emisji do powietrza, a także pojawiły się nowe źródła hałasu w związku z rozbudową zakładu).

Czy w takiej sytuacji zasadne jest realizowanie analizy pozwolenia zintegrowanego zgodnie z brzmieniem art. 216 p.o.ś.?

Czy postępowanie takie winno być prowadzone równolegle z postępowaniem o zmianę warunków pozwolenia zintegrowanego?

Czy postępowanie w sprawie analizy pozwolenia winno być przeprowadzone dopiero po zakończeniu postępowania w sprawie zmiany warunków pozwolenia?

Należy zwrócić uwagę, że postępowanie w sprawie zmiany warunków pozwolenia może zakończyć się dopiero po dniu 01.07.2019 r. W takiej sytuacji analiza pozwolenia byłaby przeprowadzona już po upływie ustawowego terminu 5 lat.

Jak w takiej sytuacji winien postąpić organ?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX