Czy postępowanie US jest zastosowaniem środka egzekucyjnego mimo niewyegzekwowania żadnej kwoty, czy tylko wyegzekwowanie kwoty przerywa bieg przedawnienia?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Bochenek Michał
Odpowiedzi udzielono: 13 maja 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

W roku 2013 do Urzędu Skarbowego został przekazany tytuł wykonawczy dotyczący nienależnie pobranych świadczeń rodzinnych.

Należność nie została spłacona, Urząd Skarbowy nie wyegzekwował żadnej kwoty. Tutejszy organ po wystawieniu tytułu wykonawczego nie podejmował żadnych działań. Urząd skarbowy prowadził postępowanie w sprawie ustalania informacji o zobowiązanym, zajmował rachunek bankowy.

W toku prowadzonego postępowania Urząd Skarbowy ustalił, że zobowiązana nie mieszka pod wskazanym adresem, ale nie ustalił nowego miejsca zamieszkania. Ostatnia aktywność Urzędu Skarbowego miała miejsce w styczniu 2023 roku i polegała na ustaleniu majątku zobowiązanego. Zgodnie z przepisami bieg przedawnienia przerywa m.in. zastosowanie środka egzekucyjnego.

Czy postępowanie US (ustalanie majątku, zajmowanie rachunku bankowego) jest zastosowaniem środka egzekucyjnego mimo niewyegzekwowania żadnej kwoty, czy tylko wyegzekwowanie kwoty przerywa bieg przedawnienia?

Czy w zaistniałej sytuacji, doszło do przedawnienia zaległości?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX