Czy posiadanie nowej decyzji konserwatora zabytków, która akceptuje zmiany nie stanowiące istotnego odstąpienia od projektu, powinno być traktowane jako uzgodnienie zmian?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Wasilewski Filip
Odpowiedzi udzielono: 19 listopada 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Przepis art. 36a ust. 5b pkt 2 lit. b ustawy z 7.07.1994 r. Prawo budowlane – dalej pr. bud. wskazuje, że przepisów art. 36a ust. 5 pkt 6 pr. bud. (który odnosi się do wymogu uzyskania lub zmiany decyzji, pozwoleń lub uzgodnień, które są wymagane do uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę) nie stosuje się w zakresie odstąpienia od wymagań zawartych w pozwoleniu właściwego konserwatora zabytków, jeżeli to odstąpienie zostało uzgodnione z właściwym wojewódzkim konserwatorem zabytków.

Czy w sytuacji, kiedy pozwolenie konserwatora zabytków utraciło ważność i inwestor uzyskał nowe pozwolenie konserwatora zabytków uwzględniające zmiany nie stanowiące istotnego odstąpienia od zatwierdzonego projektu budowlanego, o którym mowa w art. 36a ust. 5 pr. bud., można to nowe pozwolenie konserwatora zabytków na prowadzenie robót budowlanych potraktować jako uzgodnienie tych zmian z konserwatorem?

W przypadku pozytywnej odpowiedzi na to pytanie posiadanie nowej decyzji konserwatora zabytków, która akceptuje dokonane zmiany, powinno być traktowane jako uzgodnienie zmian i wtedy inwestor mógłby kontynuować prace bez konieczności uzyskiwania zmiany decyzji o pozwoleniu na budowę (korzystając z wyjątku zapisanego w art. 36a ust. 5b pkt 2 lit. b pr. bud.).

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX