Czy posiadane udziały można wyceniać metodą majątkową, w oparciu o wartość skorygowanych aktywów netto?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Waślicki Tadeusz
Odpowiedzi udzielono: 18 maja 2012 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Spółka A z o.o. w dniu 1 stycznia 2008 r. objęła 100% udziałów w spółce B w zamian za aport oddziału (przedsiębiorstwa), w skład którego istotną pozycję stanowią nieruchomości służące działalności polegającej na wynajmie.

Wartość rynkowa oddziału na podstawie wyceny rzeczoznawcy (w oparciu o wartość skorygowanych aktywów netto) wyniosła 214.330 zł.

Wartość nominalna udziałów objętych w zamian za aport wyniosła 214.330 zł.

Z uwagi na fakt, że spółka B nie posiada istotnego majątku poza nieruchomościami przekazanymi aportem, spółka A dokonuje corocznie wyceny posiadanych udziałów metodą majątkową, w oparciu o wartość skorygowanych aktywów netto, tj. ustalonych jako różnicę pomiędzy wartością godziwą aktywów spółki B (wycena nieruchomości dokonywana jest przez rzeczoznawcę) i wartością godziwą zobowiązań (na należności przeterminowane dokonywane są odpisy aktualizacyjne - 100%, nie ma zobowiązań przeterminowanych ani długoterminowych).

W polityce rachunkowości jednostki zapisano:

Udziały w jednostkach zależnych wycenia się według wartości godziwej, o której mowa w art. 28 ust. 1 punkt 3 i 4 ustawy o rachunkowości w oparciu o wartość skorygowanych aktywów netto, tj. wartość ustaloną jako różnicę pomiędzy wartością godziwą aktywów spółki zależnej i wartością godziwą zobowiązań spółki.

W 2010 i 2011 r. spółka B wygenerowała stratę, w związku z tym spółka A posługując się metodą opisaną powyżej dokonała odpisu zmniejszającego wartość udziałów w koszty finansowe.

Czy spółka A prawidłowo dokonuje wyceny udziałów i czy zapis w polityce rachunkowości jest zgodny z ustawą o rachunkowości?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX