Czy poprzednie orzeczenie zachowuje ważność i na mocy ustawy COVID-19 świadczenie pielęgnacyjne nadal będzie przedłużone?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2023 r.
Autor odpowiedzi: Matysik Barbara
Odpowiedzi udzielono: 23 lipca 2021 r.

PYTANIE

Zwracamy się z pytaniem, dotyczącym wypłaty świadczenia pielęgnacyjnego w związku z ustawą z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, i innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych.

Strona uprawniona była do świadczenia pielęgnacyjnego na podstawie art. 32 ust. 1-1b u.ś.r. w związku z art. 15h ust. 1 pkt 1 specustawy koronawirusowej pomimo, iż dziecko nie miało w orzeczeniu o niepełnosprawności zaznaczonej wymaganej konieczności stałej lub długotrwałej opieki i pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji.

W dniu 23.06.2021 r. dziecko otrzymało kolejne orzeczenie o niepełnosprawności z Wojewódzkiego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności, które zmieniło poprzednie orzeczenie w zakresie daty powstania niepełnosprawności i daty ważności orzeczenia. Nie zmieniono natomiast zapisu o konieczności stałej lub długotrwałej opieki i pomocy innej osoby.

Z orzeczenia wynika, że ,,naruszona sprawność organizmu powoduje konieczność zapewnienia stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie leczenia, rehabilitacji i edukacji, jednakże nie powoduje konieczności stałej lub długotrwałej opieki i pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji.

Czy w związku z tym, należy odmówić czy przedłużyć prawo do świadczenia pielęgnacyjnego?

Strona prosi OPS o pisemną odpowiedź, czy poprzednie orzeczenie zachowuje ważność i czy na mocy ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, świadczenie pielęgnacyjne nadal będzie przedłużone?

Kobieta od nowego orzeczenia ma zamiar się odwołać do Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych.

Czy w związku z tym, nowe orzeczenie jest prawomocne?

W jakiej formie mamy odpisać zainteresowanej, czy ma to być wszczęcie postępowanie, czy zwykłe pismo urzędowe?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX