Czy poprawnym jest, że jesteśmy obciążani kosztami zabrania zwłok i przechowywania ciała w chłodni poza umową?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Maczyński Paweł
Odpowiedzi udzielono: 18 lipca 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Jako OPS organizujemy pogrzeby dla osób, które zmarły na terenie naszego miasta, a których nie pochowały osoby uprawnione. W bieżącym roku pochowaliśmy rekordową, jak dotychczas, liczbę osób. Zgony są nam zgłaszane nie tylko przez szpitale, czy instytucje opieki długoterminowej, ale także zgłaszają się do nas krewni zmarłych lub o konieczności sprawienia pochówku informuje nas policja/prokuratura.

Czy poprawnym jest, że jesteśmy obciążani kosztami zabrania zwłok i przechowywania ciała w chłodni poza umową?

Ma to miejsce w sytuacji, kiedy rodzina / sąsiedzi wzywają firmę pogrzebową do zabrania ciała, a po skalkulowaniu kosztów zwracają się do OPS z prośbą o zorganizowanie pochówku lub kiedy na miejsce zdarzenia wzywana jest Policja, która po przeprowadzeniu wszystkich niezbędnych czynności, informuje OPS o konieczności zorganizowania pogrzebu na koszt miasta.

Wtedy od dnia zgonu do dnia wydania zlecenia firmie pogrzebowej mija nawet kilkanaście dni, bo np. Policja prowadzi czynności i poszukuje rodziny lub zwyczajnie zapomni o sprawie, a OPS otrzymuje później FV za chłodnię za cały ten okres.

Co w przypadku, jeśli ciało zabrała i przechowuje w chłodni zupełnie inna firma niż ta, z którą mamy podpisaną umowę (bo np. została wezwana przez rodzinę zmarłego, ale po skalkulowaniu kosztów rodzina zrezygnowała z prawa pochowania)?

Kto w takim przypadku, powinien pokryć koszty chłodni za okres przed poinformowaniem OPS o konieczności sprawienia pochówku (rodzina, która odmówiła prawa pochowania, Policja jeśli prowadzi jakieś czynności i nas informuje)?

Czy prawidłowym jest twierdzenie, iż w skład kosztów pogrzebu wchodzi, m.in. przechowywanie ciała w chłodni, dlatego OPS ma obowiązek pokrywać wszystkie koszty, nawet te, które nie wynikają z zawartej umowy?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX