Czy pomoc może być przeznaczona na zakup samochodu i kurs prawa jazdy oraz czy wychowanka musi się rozliczyć z otrzymanej pomocy na usamodzielnienie?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Bochenek Michał
Odpowiedzi udzielono: 19 czerwca 2024 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Pełnoletnia wychowanka opuszczająca placówkę opiekuńczo-wychowawczą po 7 latach łącznego pobytu w pieczy zwróciła się z wnioskiem o udzielenie pomocy na usamodzielnienie.

Wychowanka nie pochodzi z terenu naszego powiatu, wobec czego, zgodnie z art. 191 ustawy, powiat właściwy ze względu na miejsce zamieszkania przed umieszczeniem w pieczy zastępczej jest zobowiązany do pokrycia tego kosztu.

Wychowanka we wniosku oświadczyła, że pomoc pieniężną przeznaczy na kurs prawa jazdy oraz zakup samochodu. Ustawa nie mówi o konieczności rozliczenia się z ww. pomocy oraz nie określa katalogu wydatków. Powiat, z którego pochodzi wychowanka odmówił przyznania pomocy na usamodzielnienie w celu realizacji zakupu samochodu oraz kursu prawa jazdy.

Czy ww. pomoc może być przeznaczona na zakup samochodu i kurs prawa jazdy oraz czy wychowanka musi się rozliczyć z otrzymanej pomocy na usamodzielnienie?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX