Czy pomimo sprzedaży budynku, kwota ściągnięta od poprzedniego właściciela może zostać przeznaczona przez PINB na koszty wykonania zastępczego?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 24 marca 2024 r.
Autor odpowiedzi: Prochera Witold
Odpowiedzi udzielono: 29 maja 2023 r.

PYTANIE

W związku z nie wykonaniem nakazu decyzji Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego (PINB) dotyczącego rozbiórki budynku, w toku prowadzonego postępowania egzekucyjnego zostało przez PINB wydane postanowienie o zastosowaniu środka egzekucyjnego - wykonania zastępczego wraz z wezwaniem zobowiązanego do wpłacenia w oznaczonym terminie zaliczki na koszty wykonania zastępczego. Z uwagi, iż zobowiązany nie wpłacił kwoty we wskazanym do tego terminie, zaliczka została częściowo ściągnięta w trybie egzekucji administracyjnej należności pieniężnych (organ egzekucyjny – Naczelnik Urzędu Skarbowego). Obiekt nie został rozebrany, a zobowiązany sprzedał objęty nakazem rozbiórki budynek. Na wniosek wierzyciela (PINB) Naczelnik Urzędu Skarbowego zawiesił postępowanie egzekucyjne prowadzone na podstawowe tytułu wykonawczego stosownego w egzekucji należności pieniężnych. Zobowiązany nie będący już właścicielem budynku zwrócił się do PINB o zwrot ściągniętej zaliczki na koszty wykonania zastępczego.

Czy w tym przypadku PINB winien dokonać zwrotu zobowiązanemu częściowo ściągniętej przez Naczelnika Urzędu Skarbowego zaliczki na koszty wykonania zastępczego, która znajduje się na rachunku bankowym PINB, a która nie została wykorzystana na poczet wykonania obowiązku w zastępstwie zobowiązanego?

Czy pomimo sprzedaży budynku, kwota ściągnięta od poprzedniego właściciela może zostać przeznaczona przez PINB na koszty wykonania zastępczego?

W jaki sposób w rozpatrywanym przypadku winno nastąpić rozliczenie częściowo pobranej przez Naczelnika Urzędu Skarbowego zaliczki w sytuacji, gdy zobowiązany nie posiada tytułu prawnego do nieruchomości, a obowiązek nie został wykonany zastępczo?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX