Czy pomieszczenia sytuowane w piwnicy budynku użyteczności publicznej muszą zapewnić dojście dla osób niepełnosprawnych, które chciałyby skorzystać z korepetycji?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Jastrzębski Maciej
Odpowiedzi udzielono: 3 lutego 2019 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Inwestor złożył wniosek dotyczący zmiany sposobu użytkowania pomieszczeń magazynowych w piwnicy budynku pełniącego funkcję przedszkola na funkcję pomieszczeń korepetycji. W pomieszczeniach tych będą przebywały 4 osoby, w tym 1 osoba to korepetytor. Czas przebywania to 2 godziny dziennie. Praca wykonywana dorywczo maksymalnie przez 2 godziny w ciągu doby, ale nie codziennie. Wysokość pomieszczenia wynosi 2,5m.

Czy takie pomieszczenia sytuowane w piwnicy przedmiotowego budynku użyteczności publicznej muszą zapewnić dojście dla osób niepełnosprawnych, które chciałyby skorzystać z korepetycji?

Czy jest to obowiązkiem inwestora, aby zapewnić dojście dla takich osób?

Czy WC w pomieszczeniach piwnicy muszą spełnić wymóg dla osób niepełnosprawnych?

Czy takie pomieszczenia można nazwać nieprzeznaczone na pobyt ludzi pomimo tego, że będzie pełniona w nich funkcja usługi?

Jak należy to traktować?

Czy jest to luka w prawie?

Czy takie korepetycje będą miały charakter dorywczy stosownie do § 5 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 12.04.2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie – dalej r.w.t., które określa, że nie uważa się za przeznaczone na pobyt ludzi pomieszczenia?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX