Czy polska spółka wystawiająca faktury dla spółki z Kazachstanu powinna wskazać czynność jako niepodlegającą opodatkowaniu krajowym VAT?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kowalski Radosław
Odpowiedzi udzielono: 4 maja 2017 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Polska spółka z o.o. ABC podpisała umowę z firmą XYZ z Kazachstanu na szkolenia pracowników, którzy być może w przyszłości zostaną zatrudnieni przez spółkę z.o.o. ABC. Umowa polega na tym, że firma XYZ zajmuje się wszelkimi kwestiami organizacyjnymi związanymi z tymi szkoleniami (od pozyskania osób na szkolenia, poprzez udzielanie im informacji związanych z tymi szkoleniami), a spółka z.o.o. ABC oddelegowuje swojego pracownika do Kazachstanu na okresy ok. 1 tygodnia w miesiącu, który te szkolenia przeprowadza. Spółka z.o.o. ABC dysponuje paragonami związanymi z wyżywieniem pracownika, fakturami za przelot czy rachunkami wystawianymi przez tamtejsze pensjonaty z tyt. świadczonej usługi noclegowej. Spółka z.o.o. ABC na koniec każdego miesiąca dokonuje podsumowania szkoleń i ilości przeszkolonych osób. Zgodnie z art. 28g ustawy o VAT opodatkowanie następuje w miejscu, gdzie miało miejsce dane szkolenie, toteż sp. ABC wystawia na firmę XYZ fakturę w PLN (waluta płatności EUR; kwota wyliczenia zgodnie z umową) ze stawką NP - nie ma tu bowiem zastosowania stawka 0% na podstawie art. 83 ustawy o VAT. Płatności za niektóre szkolenia (w zależności od postanowień umowy) będą realizowane bezpośrednio przez firmę XYZ, a z inne bezpośrednio przez uczestników tych szkoleń (Kazachów) - w tym drugim przypadku płatności będą spływać w różnych terminach.

Czy spółka z.o.o. ABC prawidłowo wystawia fakturę sprzedażową na firmę XYZ?

Po uregulowaniu płatności w EUR powstanie niedopłata lub nadpłata w sensie ekonomicznym (nie zaś różnice kursowe, gdyż zgodnie z ustawą CIT takowe powstają wyłącznie w sytuacji, gdy płatność i fakturą są w walucie innej niż PLN). W przypadku nadpłaty będzie należało rozpoznać przychód (w myśl ustawy CIT), jednak już w przypadku niedopłaty nie powstanie koszt podatkowy - tym samym niedopłatę należy zaksięgować jako NKUP. Proszę o potwierdzenie.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX