Czy polska spółka wypłacająca dywidendę do belgijskiego udziałowca, będzie uprawniona do złożenia oświadczenia WH-OSC?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Pogoński Mariusz
Odpowiedzi udzielono: 5 maja 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Polska spółka z o.o. planuje w czerwcu dokonać wypłaty zaliczki na poczet dywidendy w kwocie przekraczającej 2 mln PLN. Rok finansowy/podatkowy spółki to lipiec – czerwiec. Spółka ma jednego udziałowca (z Belgii; od ponad 5 lat), który nie prowadzi działalności produkcyjnej, ale posiada udziały w kilku spółkach w różnych krajach UE i sprawuje funkcje nadzorcze, zarządcze oraz w ograniczonym zakresie księgowe.

1. Czy polska spółka będzie uprawniona do niepobrania podatku i złożenia oświadczenia WH-OSC przy założeniu, że: będzie w posiadaniu certyfikatu rezydencji beneficjenta dywidendy; udziałowiec złoży oświadczenie o niekorzystaniu ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na źródło ich osiągania; w ramach dochowania należytej staranności polska spółka pozyskała wiedzę, że właściciel po otrzymaniu w końcówce swojego roku podatkowego dywidend z kilku spółek (w tym polskiej), w nowym roku wypłaca dywidendę na podstawie swojego wyniku finansowego, w którym otrzymane dywidendy z kilku spółek stanowią jego zasadniczą część – czy w tej sytuacji można uznać, że spółka belgijska jest rzeczywistym właścicielem wypłacanej należności?

2. Czy, jeśli okaże się, że jednak podatek od dywidendy powinien być pobrany, a spółka wypłaci drobną należność (rzędu 1000 EUR) za usługi doradcze i księgowe w okresie po wypłacie dywidendy, a przed końcem roku (tej samej spółce belgijskiej), to ta kwota powinna być objęta podatkiem u źródła ze względu na przekroczenie kwoty 2 mln PLN w wyniku wypłaty dywidendy?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX