Czy polska spółka powinna rozpoznać WNT tylko od kontrahenta niemieckiego, jeśli dokonuje u niego zamówień, a centrum logistyczne kontrahenta znajduje się na terenie Francji i stamtąd wysyłany jest towar?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kowalski Radosław
Odpowiedzi udzielono: 30 marca 2018 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Spółka (spółka zarejestrowana tylko w Polsce i tu prowadzi swoją działalność) dokonuje zamówień u dostawcy niemieckiego. Niemiecka firma posiada magazyn logistyczny na terenie Francji i z tego magazynu dokonuje dostaw (jako dane wystawcy dokumentu WZ widnieje podmiot francuski).

Na dokumentach wysyłkowych z magazynu francuskiego widnieją warunki dostawy DDP centrum logistyczne na terenie Niemiec (centrum logistyczne obsługujące polską spółkę, nie niemiecką), z tego centrum logistycznego podejmowane są materiały i przewożone następnie do Polski przez przewoźnika polskiej Spółki. Firma niemiecka zarejestrowana do VAT UE fakturuje Spółkę polską posługując się ważnym NIP niemieckim i stosuje zwolnienie z podatku VAT na terenie Niemiec.

W ocenie Spółki transakcja ma znamiona transakcji trójstronnej, w której Polski podmiot jest ostatnim w łańcuchu i raportując powyższe transakcje stosuje te same metody wykazywania w poszczególnych deklaracjach jak dla każdej innej transakcji WNT.

Czy Spółka polska postępuje prawidłowo wykazując wyłącznie WNT od kontrahenta niemieckiego na terenie Polski?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX