Czy polska firma powinna rozpoznać fakturę zakupu (WNT) z firmy niemieckiej jako wewnątrzwspólnotowe nabycie towaru w ramach trójstronnej transakcji uproszczonej, czy jako zwykłe WNT?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kowalski Radosław
Odpowiedzi udzielono: 31 lipca 2017 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Firma jako drugi w kolejności podmiot dokonuje wewnątrzwspólnotowych transakcji łańcuchowych, stosując metodę uproszczoną dla wewnątrzwspólnotowych dostaw. Towar jest kupowany w firmie niemieckiej i wysyłany bezpośrednio z Niemiec do klienta na Litwie, natomiast faktura zakupu (WNT) jest wystawiana na polską firmę, która dokonuje WDT do firmy na Litwie stosując procedurę uproszczoną. Zdarza się, że w wyniku pomyłki klient otrzymuje mniej towaru niż złożył na zamówieniu, w związku z powyższym następuje dosłanie towaru, ponieważ brakującego towaru nie było na pierwotnej fakturze podmiot niemiecki wystawia na polską firmę fakturę, natomiast polski podmiot wystawia na firmę z Litwy fakturę zawierającą towar i cenę udzielając na tej fakturze 100% rabatu, faktura ta opiewa na 0,00EUR, towar bezpośrednio jest wysłany z Niemiec na Litwę.

Czy polska firma rozpoznaje fakturę zakupu (WNT) z firmy niemieckiej jako wewnątrzwspólnotowe nabycie towaru w ramach trójstronnej transakcji uproszczonej, czy też jak zwykłe WNT i czy w drugim przypadku ma prawo do odliczenia VAT naliczonego?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX