Czy pojęcie środki ochrony osobistej z przepisów dot. przeciwdziałaniu COVID-19 jest tożsame z pojęciem środki ochrony indywidualnej w regulacjach bhp?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 15 maja 2020 r.
Autor odpowiedzi: Ambroziewicz Maciej
Odpowiedzi udzielono: 11 maja 2020 r.

PYTANIE

Czy przez "środki ochrony osobistej" przywołane w § 9 ust. 9 pkt 3 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 19.04.2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz.U. poz. 697) należy rozumieć "środki ochrony indywidualnej" zdefiniowane w § 2 pkt 9 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz.U. poz. 1650)?

Jeżeli tak, to dlaczego jako środek ochrony osobistej chroniący górne drogi oddechowe zakwalifikowano "przyłbicę"?

Czy w sytuacji potwierdzonego zarażenia wirusem SARS-Cov-2 pracownika w czasie pracy stosującego przyłbicę zgodnie z § 18 ust. 3 ww. aktu, pracodawca może ponieść konsekwencje z uwagi na niedopełnienie wymagań dotyczących właściwego doboru i zapewnienia środków ochrony indywidualnej określonych w Kodeksie Pracy oraz w r.o.b.h.p. (w którym to przyłbica została zakwalifikowana jako środek ochrony indywidualnej oczu i twarzy, a nie dróg oddechowych)?

Czy w tym przypadku przyłbica może być stosowana zamiennie z maseczką?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX