Czy podział nieruchomości wpływa na ważność pozwolenia wodnoprawnego lub zgłoszenia wodnoprawnego wymaganego do uzyskania pozwolenia na budowę?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Stachowska Marta
Odpowiedzi udzielono: 16 kwietnia 2024 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Czy podział nieruchomości wpływa na ważność pozwolenia wodnoprawnego lub zgłoszenia wodnoprawnego wymaganego do uzyskania pozwolenia na budowę?

Zgodnie z art. 388 ust. 2 ustawy z 20.07.2017 r. Prawo wodne – dalej pr.wod. wydanie pozwolenia wodnoprawnego, o którym mowa w art. 389 pkt 6–10 oraz art. 390 ust. 1 pkt 1, następuje przed uzyskaniem między innymi pozwolenia na budowę. Na przykład w przypadku budowy przepustu, dla którego wykonano zgłoszenie wodnoprawne, jest ono niezbędnym dokumentem do wniosku o pozwolenie na budowę. W przedmiotowym przypadku zgłoszenie zostało dokonane na konkretną lokalizację - w tym na działce X. W czasie kompletowania projektu budowlanego i przed złożeniem wniosku o pozwolenie na budowę Inwestor otrzymał informację, że działka X została podzielona na dwie działki Y i Z. Lokalizacja przepustu, który już posiada zgłoszenie wodnoprawne, nie zmienia się, ale zmianie uległ numer działki w wyniku podziału nieruchomości.

Zatem co można zrobić?

Czy do projektu budowlanego i wniosku o pozwolenie na budowę, który już obejmować będzie wykaz podzielonych działek o numerach Y i Z można dołączyć potwierdzenie zgłoszenia dla tego przepustu na działce X?

Czy może konieczne jest przeprowadzenie nowego zgłoszenia dla tego przepustu położonego dokładnie w tym samym miejscu, ale już na działce Y, co w tym przypadku opóźnia możliwość złożenia wniosku o pozwolenie na budowę o około 2 miesiące?

W przypadku pozwolenia wodnoprawnego opóźnienie to wynosić będzie około 12 miesięcy, bo Wody Polskie trzymają ponad 9 miesięcy wnioski w szafie. Potrzeba ponownego przeprowadzenia zgłoszenia/pozwolenia uniemożliwia staranie się o dofinansowanie, ponieważ harmonogram naboru wniosków nie uwzględnia takich nieoczekiwanych okoliczności.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX