Czy podstawę prawną ewentualnej odmowy powinien stanowić art. 155 k.p.a. w związku z art. 87 u.o.o.ś., czy również art. 82 u.o.o.ś.?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Florkiewicz Ewa
Odpowiedzi udzielono: 17 listopada 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Do organu wpłynął wniosek o zmianę decyzji środowiskowej na zwiększenie wydajności instalacji o 2 500 Mg odpadów na rok i kwalifikację wnioskowanej zmiany do § 3 ust. 3 rozporządzenia Rady Ministrów z 10.09.2019 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko - dalej r.p.z.o.ś. W pierwotnej decyzji literalnie wprowadzono warunek "W związku z realizacją planowanego przedsięwzięcia nie zmienić wydajności instalacji oraz ilości i rodzajów przetwarzanych odpadów" (zgodnie z zapisami raportu). Organ zbadał czy zachodzą przesłanki do zmiany ww. decyzji w trybie art. 155 ustawy z 14.06.1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego - dalej k.p.a. w związku z art. 87 ustawy z 3.10.2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko - dalej u.o.o.ś. i stwierdził, że:

1) podstawa kwalifikacji do procedowania wniosku jest inna. Pierwotny zakres inwestycji zakwalifikowano do § 3 ust. 2 pkt 1 r.p.z.o.ś. w związku z § 2 ust. 1 pkt 41 r.p.z.o.ś., a aktualnie procedowany do § 3 ust. 3 r.p.z.o.ś.,

2) teren inwestycji został zawężony. W pierwotnym postępowaniu była to działka nr ew. X oraz fragment Y, w aktualnie procedowanym jest to tylko działka X.

3) ilość strony postępowania jest rozszerzona z uwagi na zmianę przepisów (obszar 100 m), wcześniej byli tylko właściciele działek sąsiednich.

Dodatkowo w toku postępowania zgodnie z art. 87 u.o.o.ś. organ stwierdził, że zwiększenie wydajności instalacji jest niezgodne z mpzp. Brak zgodności z mpzp stanowi podstawę do odmowy wydania decyzji (art. 82 u.o.o.ś.).

Czy powyższe powinno stanowić podstawę do odmowy zmiany decyzji w trybie art. 155 k.p.a. niezależnie od stwierdzonej niezgodności z mpzp?

Czy podstawę prawną ewentualnej odmowy powinien stanowić art. 155 k.p.a. w związku z art. 87 u.o.o.ś., czy również art. 82 u.o.o.ś.?

Czy procedowanie zwiększenia wydajności instalacji i kwalifikacja do § 3 ust. 3 r.p.z.o.ś. powinno się odbywać jedynie w oparciu o wniosek o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla zwiększenia wydajności a nie wniosku o zmianę decyzji?

Jakimi przesłankami powinien się kierować organ w przypadku badania interesu społecznego oraz słusznego interesu strony przy zmianie w trybie art. 155 k.p.a.?

W interesie społecznym jest zarówno unieszkodliwianie odpadów, jak również to, aby nie powstawały inwestycje niezgodne z mpzp.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX