Czy podstawą rozliczenia za pobyt w schronisku dla osób bezdomnych między gminami może być decyzja?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Tyra Bożena
Odpowiedzi udzielono: 27 marca 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Osoba bezdomna znalazła schronienie w schronisku dla osób bezdomnych, np. w G. i tam chce przebywać. Nasza gmina prowadzi schronisko dla osób bezdomnych i dysponuje wolnymi miejscami w tym schronisku. Niemniej osoba nie chce skorzystać z naszej oferty, konsekwentnie chce kontynuować swój pobyt w schronisku w G.

Czy w takiej sytuacji, gminy powinny zawrzeć ze sobą porozumienie w sprawie powierzenia zadania z zakresu pomocy społecznej (na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 12 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym - dalej u.s.g., art. 74 ust. 1 u.s.g., w związku z art. 17 ust. 1 pkt 3, art. 48 i art. 48a ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej, celem późniejszej refundacji/rozliczenia kosztów związanych z pobytem takiej osoby bezdomnej)?

Czy podstawą rozliczenia za pobyt w schronisku dla osób bezdomnych między gminami może być decyzja?

Duże miasta w Polsce, takie jak Warszawa, Wrocław takich porozumień nie zawierają (gdy chodzi o pobyt ich mieszkańca w innej gminie, rozliczenia dokonywane są na podstawie decyzji).

Czy należy uznać, że takie porozumienie gmina zawiera tylko wtedy, gdy sama nie prowadzi lub nie dysponuje wolnymi miejscami w prowadzonym przez siebie schronisku?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX