Czy podmioty wykonujące działalność leczniczą są zobowiązane do sporządzania opinii i orzeczeń dla ABW?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kaczorowska-Kossowska Iwona
Odpowiedzi udzielono: 14 stycznia 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

NZOZ prowadzony w formie sp. z o.o. udzielający świadczeń w ramach kontraktu z NFZ otrzymuje wniosek od ABW o udzielenie informacji w ramach prowadzonego przez ABW postępowania rozszerzonego sprawdzającego poprzez sporządzenie opinii nt. istnienia / nie istnienia przeciwskazań względem byłego Pacjenta NZOZ co do wymogów o których mowa w art. 24 ust. 3 pkt 2 u.o.i.n., wnioskodawca prosi także o wykaz leków ordynowanych, terminy wizyt. Wnioskodawca podaje jako podstawę prawną art. 24 ust. 3 pkt 2 ww. w związku z par. 2 i par. 4 ust. 1 rozporządzenia wydanego na podstawie art. 13 ust. 4 u.o.i.n.

Czy NZOZ ma obowiązek udzielić takich informacji?

Co w sytuacji, kiedy nie pracuje u niego już lekarz, który sprawował opiekę nad ww. pacjentem?

Ww. rozporządzenie w § 2 mówi o "kierowniku jednostki organizacyjnej" jako zobowiązanym do udzielenia informacji, tymczasem z definicji kierownika przedsiębiorstwa i definicji jednostki organizacyjnej na gruncie u.o.i.n. nie wynika, że kierownik ww. NZOZ jest takim właśnie kierownikiem jednostki organizacyjnej o którym mowa w rozporządzeniu.

Czy NZOZ jest zobowiązany do udzielenia informacji na podstawie tego rozporządzenia, czy wystarczy iż wskazany został art. 24 ust. 3 pkt 2 u.o.i.n.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX