Czy podmioty odbierające odpady komunalne od właścicieli nieruchomości mogą mieć wspólną bazę magazynowo-transportową?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Posański Krzysztof
Odpowiedzi udzielono: 2 października 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Podczas kontroli podmiotów wpisanych do rdr okazało się, że dwa podmioty wskazują tą samą bazę magazynowo-transportową należącą do trzeciego podmiotu. Podmiot A nie odbiera fizycznie odpadów, ale oświadcza, że posiada umowę na podwykonawstwo w odbiorze z podmiotem B. Podmiot B dzierżawi bazę magazynowo transportową od podmiotu C. Podmiot C nie ma wpisu do rdr. Podmiot A przedstawił umowę na dzierżawę z podmiotem B oraz umowę podmiotu B zawartą z podmiotem C. Podmiot C realizuje w gminie zagospodarowanie części odpadów i są one odwożone na punkt przeładunkowy na tym samym adresie.

Czy teren bazy powinien być w sposób czytelny wyodrębniony i opisany dla każdego z podmiotów osobny, opisany nazwą firmy, uniemożliwiający wstęp osobom nieupoważnionym, czy każdy z tych podmiotów może korzystać w równym stopniu z całej bazy?

Podmiot A i B oświadczają, że nie magazynują odpadów. Ponadto podmiot A od 2019 r. przekłada w BDO zerowe sprawozdania z odbioru odpadów. Zgodnie z art. 9i oraz art. 9j ust. 2 pkt 2 ustawy z 13.09.1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach – dalej u.c.p.g. podstawą wykreślenia z rdr jest trwałe zaprzestanie odbioru odpadów przez podmiot. Są podstawy do wykreślenia. Ale podmiot oświadcza, że posiada umowy na podwykonawstwo z podmiotem B.

Czy wobec tego obowiązują ich te przepisy dotyczące spełnienia wymagań rozporządzenia Ministra Środowiska z 11 stycznia 2013 r. w sprawie szczegółowych wymagań w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości, czy te podmioty mogą posługiwać się jedną bazą i czy są podstawy do wykreślenia z rdr?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX