Czy podmiot ubiegający się o zezwolenie na odzysk odpadów zużytego sprzętu o kodach 16 02 14 i 16 02 16 powinien po uzyskaniu zezwolenia zostać wpisany jako zakład przetwarzania ZSEE w BDO?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Sosnowski Paweł
Odpowiedzi udzielono: 12 grudnia 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Czy podmiot ubiegający się o zezwolenie na odzysk odpadów zużytego sprzętu o kodach 16 02 14 i 16 02 16 (silniki elektryczne, tokarki, wiertarki, szlifierki, przekładnie, motoreduktory, spawarki, betoniarki) wyłącznie jako przetwarzanie prowadzące do przygotowania do ponownego użycia polegające na czyszczeniu i ewentualnej wymianie zużytych elementów zgodnie z pkt 20 i 21 do rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 11 maja 2015 r. w sprawie odzysku odpadów poza instalacjami i urządzeniami powinien po uzyskaniu zezwolenia zostać wpisany jako zakład przetwarzania ZSEE w BDO?

Czy Zakład będzie podlegał obowiązkom z art. 66 ust. 1 ustawy z 11.09.2015 r. o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym – dalej u.z.s.e.e. w zakresie corocznego audytu zewnętrznego oraz art. 86 ust 1 u.z.s.e.e. w zakresie corocznej kontroli WIOŚ?

Zakład będzie zakładem przetwarzania zużytego sprzętu rozumianym w myśl art. 4 pkt 22 u.z.s.e.e. jako obiekt budowlany lub jego część, w których jest prowadzony demontaż zużytego sprzętu oraz przygotowanie do ponownego użycia zużytego sprzętu lub odpadów powstałych po demontażu zużytego sprzętu.

Czy podmiot może wystąpić o zezwolenie na przetwarzanie prowadzące do przygotowania do ponownego użycia dla odpadów w kodzie 16 02 16 w postaci silników elektrycznych, pomp, motoreduktorów, turbosprężarek korzystając z wyłączenia tych urządzeń z u.z.s.e.e.?

Zakład posiada również zezwolenie na zbieranie zsee. Odpady będą przyjmowane bezpośrednio od wytwórców (z remontów urządzeń w zakładach) jak i od innych podmiotów posiadających zezwolenia na zbieranie zużytego sprzętu.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX