Czy podmiot powinien płacić zabezpieczenie, jeśli wprowadzany sprzęt nie jest przeznaczony dla gospodarstw domowych?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Sosnowski Paweł
Odpowiedzi udzielono: 28 czerwca 2022 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Firma sprowadza specjalistyczny sprzęt monitorujący oglądalność telewizji, nie przeznaczony do gospodarstw domowych, kwalifikujący się do grupy 5, jako małogabarytowe przyrządy służące do monitorowania i kontroli. Firma nie posiada wpisu do BDO i chce się zarejestrować. Według Urzędu Marszałkowskiego, aby się zarejestrować należy wpłacić zabezpieczenie finansowe, pomimo iż art. 29 ustawy z 11.09.2015 r. o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym (Dz.U. z 2020 r. poz. 1893) – dalej u.z.s.e.e. stanowi o podstawie obliczenia wysokości zabezpieczenia finansowego w przypadku: 1) wprowadzającego sprzęt wnoszącego zabezpieczenie finansowe przed złożeniem wniosku o wpis do rejestru - masa sprzętu przeznaczonego, który zamierza wprowadzić do obrotu w danym roku kalendarzowym 2) wprowadzającego sprzęt wpisanego do rejestru - masa sprzętu przeznaczonego dla gospodarstw domowych, wprowadzonego do obrotu w poprzednim roku kalendarzowym. Opisywany podmiot wprowadził sprzęt nieprzeznaczony do gospodarstw domowych oraz nie jest wpisany do rejestru.

Czy posiadając dane wielkości masy omawianego sprzętu wprowadzanego od 2017 roku i stosując się do zaleceń Urzędu, podmiot składający wniosek o rejestrację do systemu BDO powinien zapłacić zabezpieczenie finansowe za sprzęt, który zamierza wprowadzić/wprowadził w bieżącym roku, czy powinien uwzględnić w obliczeniach masę sprzętu z poprzednich lat?

Jeśli tak, z jakich?

Czy podmiot powinien płacić takie zabezpieczenie, jeśli wprowadzany sprzęt nie jest przeznaczony dla gospodarstw domowych?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX