Czy podmiot organizujący transgraniczne przemieszczanie będący pośrednikiem może spełnić definicję podmiotu odbierającego w myśl ustawy o systemie monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Sosnowski Paweł
Odpowiedzi udzielono: 22 marca 2022 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

W związku ze zmianą rozporządzenia w sprawie towarów, których przewóz jest objęty systemem monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oraz obrotu paliwami opałowymi (dalej "rozporządzenie SENT") pojawiają się wątpliwości co do zakresu stosowania przepisów w odniesieniu do transgranicznego przemieszczania odpadów. Przemieszczanie odpadów jest szczegółowo regulowane w innych przepisach i może obejmować więcej podmiotów niż wymienione w rozporządzeniu SENT. Na gruncie przepisów odpadowych występuje podmiot organizujący transgraniczne przemieszczenie odpadów, który może być m.in. pośrednikiem w obrocie odpadami lub sprzedawcą odpadów, przy czym nie musi wchodzić w posiadanie odpadów.

Czy podmiot organizujący transgraniczne przemieszczanie będący pośrednikiem może spełnić definicję podmiotu odbierającego w myśl ustawy o systemie monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oraz obrotu paliwami opałowymi?

Jeżeli tak – jakie warunki muszą być spełnione?

Jak wygląda generowanie zgłoszeń w systemie informatycznym SENT w przypadku, gdy odpad przekazywany z Polski przez firmę A do instalacji w Niemczech nie zostanie przyjęty i decyzją podmiotu organizującego transgraniczne przemieszczanie wróci do Polski do innej firmy (B)?

Czy nadawcą w SENT będzie firma A czy instalacja w Niemczech, która nie przyjęła odpadu, a odbiorcą generującym zgłoszenie w SENT firma B?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX