Czy podmiot leczniczy może zawrzeć umowę z innym podmiotem leczniczym na udzielanie świadczeń zdrowotnych polegającą na świadczeniu usług zdrowotnych w zakresie (np.) chirurgii naczyniowej?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Sieńko Agnieszka
Odpowiedzi udzielono: 3 marca 2017 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Czy podmiot leczniczy (zwany dalej zamawiającym) może zawrzeć umowę z innym podmiotem leczniczym (zwanym dalej dostarczającym) na udzielanie świadczeń zdrowotnych (oba podmioty to spółki, nie SP ZOZ) polegającą na świadczeniu usług zdrowotnych w zakresie (np.) chirurgii naczyniowej?

W praktyce umowa dotyczy "dostarczenia" lekarzy do podmiotu zamawiającego. Umowa zawarta zostałaby między podmiotami leczniczymi, tak też nastąpi rozliczenie między podmiotami leczniczymi (za przepracowane łącznie przez dostarczonych lekarzy godziny pracy), ale - dla potrzeb NFZ - w Portalu świadczeniodawcy zgłoszeni zostaną konkretni lekarze, którzy zostaną oddelegowani do realizacji tej umowy. Lekarze ze wspomnianej umowy pracowaliby na oddziale obok lekarzy zatrudnionych indywidualnie przez podmiot zamawiający. Oba podmioty mają siedziby w różnych miastach.

Czy takie rozwiązanie jest możliwe?

Czy przyjęte rozwiązanie dla potrzeb NFZ, tj. zgłoszenie w Portalu konkretnych lekarzy, jest prawidłowe?

Czy powinno się zgłosić podmiot dostarczający jako podwykonawcę?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX