Czy podatnik prawidłowo nie uwzględnia przy obliczaniu wskaźnika proporcji odliczenia VAT usług pośrednictwa kredytowego i ubezpieczeniowego?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kamiński Krzysztof
Odpowiedzi udzielono: 22 lutego 2016 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Jesteśmy dealerem samochodów nowych i autoryzowanym serwisem naprawy samochodów. Podstawowym przedmiotem naszej działalności jest sprzedaż samochodów, naprawa samochodów oraz sprzedaż części samochodowych. Do KRS wpisana jest również działalność związana z oceną ryzyka i szacowaniem poniesionych strat. Obok działalności związanej ze sprzedażą samochodów, realizowana jest obsługa przygotowywania umów kredytowych na samochody czy też sprzedaż ubezpieczeń komunikacyjnych, za co wystawiamy instytucjom finansowym faktury za usługi pośrednictwa kredytowego zwolnione z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 38 u.p.t.u. oraz za usługi pośrednictwa ubezpieczeniowego zwolnione z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 37 u.p.t.u. Sprzedaż zwolniona z tych dwóch tytułów stanowi 1-2% całej sprzedaży i w naszym przekonaniu nie stanowi stałego i koniecznego rozszerzenia działalności. Klient może, ale nie musi skorzystać z takich usług. Nie wymaga również większego wykorzystania aktywów przedsiębiorstwa. Te które są wykorzystywane i tak byłyby wykorzystywane bez prowadzenia tych usług.

Czy w przedstawionej sytuacji prawidłowo transakcji tych nie uwzględniamy przy obliczaniu wskaźnika proporcji odliczenia VAT, zgodnie z artykułem 90 ust. 6 u.p.t.u.?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX