Czy podatnik powinnien stosować zasady szczególne dotyczące usług budowlanych w przypadku fakturowania dostaw z montażem?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 października 2019 r.
Autor odpowiedzi: Bartosiewicz Adam
Odpowiedzi udzielono: 15 marca 2017 r.

PYTANIE

Jesteśmy firmą produkcyjną. Nasz produkt – reklamy świetlne - dostarczamy klientom z usługą montażu na budynkach lub pylonach (dostawa z montażem) lub bez montażu. Montażu dokonują nasi pracownicy, posiadający specjalistyczne uprawnienia do pracy na wysokościach, uprawnienia elektryczne oraz przeszkolenie w zakresie eksploatacji rusztowań. Do prac montażu wynajmujemy specjalistyczny sprzęt budowlany - wynajem dźwigu wraz z obsługą. Często korzystamy z usług innych firm, zlecając im w całości montaż reklam świetlnych. W związku z wprowadzonymi zmianami w podatku VAT od 1.01.2017 r. w zakresie odwrotnego obciążenia w budownictwie (załącznik nr 14 do u.p.t.u.), zwróciliśmy się do GUS o zaklasyfikowanie usługi montażu według PKWiU. W związku z zaklasyfikowaniem usługi montażu reklam świetlnych na budynkach i słupach wolnostojących do PKWiU- 43.29.19.0 – Pozostałe roboty instalacyjne, gdzie indziej nie sklasyfikowane, mamy następujące wątpliwości:

1)

W związku z zaklasyfikowaniem usługi montażu jako usługi mieszczącej się w załączniku nr 14, czy powinniśmy stosować zasady szczególne dotyczące usług budowlanych w przypadku fakturowania dostaw z montażem?

2)

Czy firma wynajmująca nam urządzenie dźwigowe wraz z operatorem lub bez powinna stosować odwrotne obciążenie?

3)

Czy firma, której zlecamy w całości podwykonawstwo montażu powinna stosować odwrotne obciążenie?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX