Czy podatnik ma prawo opierając się jedynie na stanowisku WSA, zawartym w nieprawomocnym wyroku dokonać korekty deklaracji?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Bartosiewicz Adam
Odpowiedzi udzielono: 21 sierpnia 2018 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Podatnik mając wątpliwości, co do interpretacji przepisów ustawy o VAT, w szczególności w zakresie opodatkowania/zwolnienia z opodatkowania gruntów przeznaczonych do sprzedaży w kontekście postanowień planu zagospodarowania przestrzennego wystąpił z wnioskiem o interpretację indywidualną, na którą odpowiedź uzyskał już po terminie na rozliczenie VAT za okres sprzedaży gruntu.

Stanowisko podatnika zostało uznane za nieprawidłowe dlatego podatnik skorygował to rozliczenie (dekl. VAT-7 - zmiana dotyczyła objęcia stawką 23% sprzedaży uznawanej przez podatnika za zwolnioną). Wskutek złożonej skargi do WSA, niekorzystna dla podatnika interpretacja została uchylona (WSA potwierdził prawo do stosowania zwolnienia z VAT sprzedaży tej części gruntu). Podatnik rozważa ponowna korektę VAT-7 w związku z tą sprzedażą (co skutkować będzie powstaniem nadpłaty w VAT).

Czy podatnik będzie miał prawo opierając się jedynie na stanowisku WSA, zawartym w nieprawomocnym wyroku dokonać takiej korekty deklaracji?

Czy może to uczynić nie korygując na razie (do czasu uprawomocnienia wyroku) faktury VAT dokumentującej tę transakcję?

Podatnik jest w pewnym sporze z kupującym, co do rozliczeń podatków z tej transakcji.

Czy do obrony jest sytuacja, że rozliczenie VAT za miesiąc w którym dokonano transakcji prezentować będzie stanowisko, że sprzedaż części gruntu podlega zwolnieniu z VAT, a faktura VAT potwierdzać będzie, że sprzedaż tej części gruntu podlega opodatkowaniu wg. stawki 23%?

Czy znajdzie tu zastosowanie art. 108 ustawy z 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług – dalej u.p.t.u.?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX