Czy podatnik ma prawo do pełnego odliczenia VAT od zakupu przyczepy przeznaczonej na wynajem oraz od części zmiennych do tej przyczepy?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Bartosiewicz Adam
Odpowiedzi udzielono: 30 lipca 2018 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Czy podatnik ma prawo do pełnego odliczenia VAT od zakupu przyczepy przeznaczonej na wynajem oraz od części zmiennych do tej przyczepy?

Osoba fizyczna będąca podatnikiem VAT, prowadząca działalność m. in. w zakresie wynajmu środków transportu zakupiła przyczepę do samochodu, która przeznaczona jest wyłącznie do wynajmu. Podatnik nie przypisał przyczepy do żadnego samochodu, z którym będzie ona użytkowana. Przyczepa stanowi odrębny składnik majątkowy. Zgodnie z art. 2 pkt 34 ustawy z 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług – dalej u.p.t.u. przez pojazdy samochodowe rozumie się pojazdy samochodowe w rozumieniu przepisów o ruchu drogowym o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony. Prawo o ruchu drogowym w art. 2 pkt 33 u.p.t.u. definiuje pojazd samochodowy jako pojazd silnikowy, którego konstrukcja umożliwia jazdę z prędkością przekraczającą 25 km/h. Natomiast art. 2 pkt 32 u.p.t.u. definiuje pojazd silnikowy jako pojazd wyposażony w silnik, z wyjątkiem motoroweru i pojazdu szynowego.

Przyczepa zgodnie z art. 2 pkt 50 ustawy z 20.06.1997 r. - Prawo o ruchu drogowym - dalej u.p.r.d. to pojazd bez silnika, przystosowany do łączenia go z innym pojazdem. Z powyższego wynika, iż przyczepa, nie stanowi pojazdu samochodowego.

W związku z tym, czy słuszne jest stanowisko, iż od takiego zakupu jak również od zakupu części zamiennych do takiej przyczepy przysługuje pełne odliczenie VAT, gdyż nie mają tu zastosowania przepisy szczególne art. 86a u.p.t.u.?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX