Czy podatnik ma obowiązek rozliczać różnice kursowe przy wymianie waluty?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Krywan Tomasz
Odpowiedzi udzielono: 30 października 2020 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Podatnik prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą dokonuje sprzedaży usług informatycznych jako programista, wg zawartej umowy. Faktury wystawiane są w euro dla polskiej firmy, płatność za fakturę też jest w euro. Pytanie dotyczy rozliczania różnic kursowych. Fakturę przeliczamy wg średniego kursu NBP z dnia poprzedzającego dzień wystawienia faktury do VAT i do PIT. Zapłata za fakturę wpływa na konto walutowe w euro, przeliczamy na walutę polską wg średniego kursu NBP poprzedzającego dzień wpływu i wyliczamy różnicę kursową. Z konta w walucie obcej w euro, przelewane są pieniądze na konto w złotych, przez walutomat, kwota wpływa pomniejszona o prowizję za wymianę waluty i jest na to faktura, którą księgujemy w koszty, czy poprawnie? Konto w złotych również jest kontem firmowym. Kwota jaką uzyskujemy z wymiany na złote różni się od tej, jaką wyliczyliśmy wg średniego kursu NBP. Taka wymiana nie jest za każdym razem gdy jest zapłata, następuje ona później. Gdyby w tym samym dniu był przelew z euro na złote, to przeliczalibyśmy faktyczny wpływ w złotych.

Czy można po raz drugi obliczyć różnicę z kursu, jaki przyjęliśmy, czyli ze średniego NBP, porównując z dnia poprzedzającego wpływ do kwoty uzyskanej z faktycznej wymiany na złote w późniejszym czasie?

Czy mamy obowiązek ustalać takie wartości?

Czy na koniec roku, w przypadku osoby fizycznej, jest obowiązek przeliczania na kurs NBP i księgowania takiej różnicy w PKPiR?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX