Czy podatnik, który będzie realizował na rzecz niemieckiego kontrahenta usługi pośrednictwa sprzedaży oraz organizowania transportu towarów do ostatecznego odbiorcy, musi się rejestrować w Niemczech dla celów VAT?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kowalski Artur
Odpowiedzi udzielono: 8 października 2020 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Podatnik, jednoosobowa działalność gospodarcza, czynny podatnik VAT, prowadzi sprzedaż materiałów do wykończenia wnętrz. Klientami są polskie osoby prywatne oraz firmy. Jeden z dostawców, firma niemiecka, zaproponował zastosowanie uproszczonego modelu współpracy. Zamiast dokonywać zakupu w firmie niemieckiej i następnie dokonywać sprzedaży klientowi, Podatnik miałby jedynie zachęcać klientów zainteresowanych konkretnym produktem do bezpośredniego kontaktu z firmą niemiecką. Firma niemiecka przyjmowałaby zamówienie, dokonywałaby sprzedaży produktu klientowi, natomiast zadaniem Podatnika byłoby zorganizowanie transportu od firmy niemieckiej do klienta na teren Polski (kurier). Za tę usługę - zachęcenie klienta do kontaktu i zorganizowanie transportu - podatnik otrzymywałby wynagrodzenie uzależnione od wielkości zakupu przez klienta oraz rekompensujące koszt kuriera.

Jak wyglądałoby rozliczenie wynagrodzenia Podatnika od strony VAT - czy Podatnik musi się rejestrować w Niemczech?

Czy w nowym, uproszczonym modelu współpracy z firmą niemiecką są jakieś zagrożenia dla Podatnika z punktu widzenia rozliczenia VAT?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX