Czy podatnik będzie musiał pomniejszać w rejestrze sprzedaży kwoty sprzedaży z kasy fiskalnej i wykazywać osobno sprzedaż na podstawie faktur wystawionych do paragonów dla podatników VAT?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 28 lutego 2017 r.
Autor odpowiedzi: Jabłoński Mariusz
Odpowiedzi udzielono: 15 lutego 2017 r.

PYTANIE

Podatnik świadczy usługi najmu hosteli - 55 PKD, 8%, klientami są osoby fizyczne i podatnicy VAT. Otrzymuje on częściowe płatności na konto bankowe na poczet wykonania ww. usług. Wpłaty te nie podlegają zwolnieniu z obowiązku fiskalizacji. Są fiskalizowane w momencie otrzymania środków na konto. Często dochodzi do sytuacji, że w momencie fiskalizacji brak jest informacji (pomimo wysłania odpowiedniego formularza z prośbą o wypełnienie danych m.in. NIP), czy klient zamawiający nocleg występuje w roli podatnika VAT, czy jako osoba fizyczną. Wówczas transakcja jest fiskalizowana. W trakcie wykonywania usługi lub po jej zakończeniu okazuje się, że klient zgłasza prośbę o wystawienie faktury, tj. prosi o nią jako osoba fizyczna lub jako podatnik VAT (status podatnika VAT klient miał już w momencie fiskalizacji sprzedaży, jednak wówczas nie żądał wystawienia faktury). Po przedstawieniu paragonu, wystawiana jest faktura, którą odbiera klient, a drugi egzemplarz wraz z paragonem pozostaje u podatnika. Podatek VAT z ww. transakcji, niezależnie od tego, czy jest to faktura dla osoby fizycznej, czy podatnika VAT jest rozliczany nie z faktury, ale z miesięcznego raportu fiskalnego. Wystawione faktury nie są ujmowane osobno w rejestrze.

Czy w związku z tym, że podatnik od 1 stycznia 2017 r. będzie raportował ewidencję zakupu i sprzedaży VAT JPK, będzie musiał pomniejszać w rejestrze sprzedaży kwoty sprzedaży z kasy fiskalnej i wykazywać osobno sprzedaż na podstawie faktur wystawionych do paragonów dla podatników VAT (w przypadku faktur do paragonu dla osoby fizycznej nie będzie wykazywał ich osobno w rejestrze)?

Jeśli tak, to czy każda prośba klienta będącego podatnikiem VAT o fakturę do paragonu po zakończeniu danego okresu rozliczeniowego i wysłaniu deklaracji VAT, będzie skutkowała obowiązkiem złożenia korekty JPK_VAT do urzędu skarbowego (np. prośba złożona 28 lutego lub 31 października do sprzedaży, która miała miejsce 15 stycznia 2017 r. – deklaracja złożona do 25 lutego 2017 r.)?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX