Czy podatek od wartości dodanej, wynikający z faktur wystawionych przez niemieckich kontrahentów, nieodliczany w żaden sposób i nieobjęty wnioskiem o zwrot w trybie VAT-REF, może stanowić koszt uzyskania przychodów?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Bartosiewicz Adam
Odpowiedzi udzielono: 19 sierpnia 2021 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Czy podatek od wartości dodanej wynikający z faktur wystawionych przez niemieckich kontrahentów, nieodliczany w żaden sposób (spółka nie jest zarejestrowana do VAT na terenie Niemiec), nieobjęty wnioskiem o zwrot w trybie VAT-REF, może stanowić koszt uzyskania przychodów?

Wątpliwość wynika z faktu, że w świetle art. 16 ust. 1 pkt 46 ustawy o CIT kosztem uzyskania przychodów jest podatek naliczony w tej części, w której zgodnie z przepisami o podatku od towarów i usług podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty lub zwrot różnicy podatku od towarów i usług - jeżeli naliczony podatek od towarów i usług nie powiększa wartości środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej. Zrozumiałe jest dla spółki, w kontekście wielu orzeczeń sądowych i aktualnych interpretacji, że odpowiednio należy odnieść tę regulację do podatku od wartości dodanej rozliczanego przez podatników w związku z rejestracją VAT w innych krajach UE (wówczas tam ten podatek jest odliczany od podatku należnego/zwracany w wyniku rozliczeń w tych krajach). Procedura zwrotu VAT -REF polega natomiast na zwróceniu się do organu podatkowego innego kraju UE, w którym podatnik nie jest zarejestrowany do VAT i nie może rozliczyć "tradycyjnie" zapłaconego w cenie towarów podatku obrotowego, o jego zwrot. Podatek obrotowy wynikający z takich faktur nie odpowiada podatkowi naliczonemu, o który można obniżyć podatek należny lub zwrócić się o jego zwrot jako zwrot różnicy podatku od towarów i usług (co ma miejsce w wyniku rozliczeń VAT w danym kraju - odpowiednio do polskich regulacji art. 86-87 ustawy o VAT). Zgodnie z przepisami o podatku od towarów i usług spółce, wobec braku rejestracji do VAT w Niemczech, nie przysługuje prawo do takiego rozliczenia podatku obrotowego ani na terenie Niemiec, ani też w deklaracyjnej części JPKV7M. Spółka może się ubiegać, w szczególnym trybie, o zwrot tego podatku, lecz w jej opinii nie o takim prawie do rozliczenia mówi zastrzeżenie wskazane w art. 16 ust. 1 pkt 46 CIT.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX