Czy podanie o umieszczenie w DPS wniesione na piśmie może być wycofane ustnie i stanowi to podstawę do umorzenia postępowania?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Maczyński Paweł
Odpowiedzi udzielono: 25 kwietnia 2022 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Osoba bezdomna ze względu na stan zdrowia została umieszczona w prywatnym DPS finansowanym z projektu unijnego. Projekt zakończył się w marcu bieżącego roku, w związku z czym, wnioskiem z dnia 7 marca osoba ta wymagająca całodobowej opieki zwróciła się do właściwego OPS o umieszczenie w Domu Pomocy Społecznej prowadzonym przez starostę powiatu.

Pracownik socjalny MOPS przyszedł do wnioskodawcy przebywającego jeszcze w prywatnym DPS na wywiad środowiskowy i stwierdził, że wnioskodawca ustnie wycofał wniosek o umieszczenie i wydano decyzję o umorzeniu w całości postępowania w sprawie przyznania pomocy w formie skierowania i umieszczenia w Domu Pomocy Społecznej.

W uzasadnieniu, oprócz wskazania faktu rzekomego ustnego wycofania podania (złożonego wcześniej w formie pisemnej) podano również, że dyrektor prywatnego DPS zobowiązała się do zapewnienia wnioskodawcy opieki w dotychczasowej placówce. Dyrektor twierdzi, że ze względu na koniec projektu nie ma takiej możliwości, jedynie w rozmowie z pracownikiem socjalnym OPS powiedziała, że nie pozwoli, żeby wnioskodawca wylądował w domu dla bezdomnych ze względu na jego stan zdrowia i strach przed powrotem do bezdomności.

Czy podanie o umieszczenie w DPS wniesione na piśmie może być wycofane ustnie i stanowi to podstawę do umorzenia postępowania?

Jak bronić się w odwołaniu od decyzji?

Dyrektor DPS, w którym przebywa twierdzi, że nie jest możliwe, żeby wycofał wniosek ustnie, ponieważ panicznie boi się powrotu do schroniska dla bezdomnych, które nie będzie w stanie zapewnić mu całodobowej opieki i pielęgnacji.

Jakich argumentów użyć w odwołaniu, aby było skuteczne?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX