Czy pobyt wychowanka w specjalnym ośrodku szkolno-wychowawczym może trwać do czasu ukończenia przez niego 23. roku życia?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Gąsiorek Piotr
Odpowiedzi udzielono: 25 czerwca 2013 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Szkoła, to uczeń, dziecko, młodzież. Internat to wychowanek. Czy określania są spójne z zapisem następujących aktów prawnych: rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 17 listopada 2010 r. w sprawie warunków organizowania kształcenia, wychowania i opieki dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych oraz niedostosowanych społecznie w specjalnych przedszkolach, szkołach i oddziałach oraz ośrodkach (Dz. U. Nr 228, r. poz. 1490) – dalej r.k.n.s.s., w którym, § 3 posiada następujące brzmienie "kształcenie dzieci i młodzieży niepełnosprawnych, niedostosowanych społecznie i zagrożonych niedostosowaniem społecznym w szkołach specjalnych i oddziałach specjalnych w szkołach ogólnodostępnych może być prowadzone do końca roku szkolnego w tym roku kalendarzowym, w którym uczeń kończy: 18. rok życia - w przypadku szkoły podstawowej; 21. rok życia - w przypadku gimnazjum; 24. rok życia w przypadku szkoły ponadgimnazjalnej", rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 12 maja 2011 r. w sprawie rodzajów i szczegółowych zasad działania placówek publicznych, warunków pobytu dzieci i młodzieży w tych placówkach oraz wysokości i zasad odpłatności wnoszonej przez rodziców za pobyt ich dzieci w tych placówkach (Dz. U. Nr 109, poz. 631) – dalej r.p.p., w którym § 27 ust. 2 brzmi "Pobyt wychowanka w specjalnym ośrodku szkolno-wychowawczym może trwać do czasu ukończenia wychowania przedszkolnego lub nauki w szkole wchodzącej w skład specjalnego ośrodka szkolno-wychowawczego, nie dłużej jednak niż do ukończenia 23 roku życia". Oba te zapisy prawne dotyczą kształcenia w szkole specjalnej, także tej, która funkcjonuje w strukturze specjalnego ośrodka szkolno-wychowawczego, niemniej jednak wiek graniczny jest inny: kształcenie w szkole ośrodka (uczeń) - 24 lata, pobyt w ośrodku (wychowanek) 23 lata.

Czy zapisy te nie powinny być spójne?

Co w sytuacji, gdy w szkole ośrodka przebywa uczeń, który ukończył 23 lata i jest jednocześnie wychowankiem internatu ośrodka?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX