Czy po zastosowaniu technologicznych ograniczników mocy cieplnej w kotłach w pozwoleniu pod uwagę należy brać wartość „pierwotną” nominalnej mocy cieplnej w paliwie?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Gall Marek
Odpowiedzi udzielono: 20 października 2020 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Czy po zastosowaniu technologicznych ograniczników mocy cieplnej w kotłach w pozwoleniu pod uwagę należy brać wartość "pierwotną" nominalnej mocy cieplnej w paliwie, czy w tym wypadku dopuszczone jest przyjęcie obniżonej mocy za pomocą takich ograniczników?

Instalacja energetycznego spalania paliw składa się obecnie z trzech kotłów wodnych WR-25 nr 1, 2 i 3 o mocy cieplnej wprowadzonej w paliwie 35,03 MW każdy opalanych węglem kamiennym. W okresie do dnia 31 grudnia 2022 r. instalacja ta została objęta mechanizmem derogacyjnym tzw. derogacją ciepłowniczą. Aktualnie planuje się trwałe wyłączenie z eksploatacji kotła WR-25 nr 2 oraz obniżenie mocy cieplnej wprowadzonej w paliwie kotłów WR-25 nr 1 i 3 do około 24,1 MW każdy. Obniżenie mocy kotłów nastąpi poprzez wprowadzenie odpowiednich zmian w zakresie automatyki oraz układów kontroli i sterowania pracą kotłów, które zagwarantują nieprzekraczanie granicznej mocy kotłów. Zakłada się, że modernizacja instalacji w tym zakresie nastąpi najpóźniej do dnia 31 grudnia 2022 r. W ramach realizacji przedsięwzięcia planowane jest również zainstalowanie trzech kotłów wodnych KWG nr 6, 7 i 8, w tym dwóch o mocy cieplnej wprowadzonej w paliwie 3,4 MW każdy oraz jednego o mocy cieplnej wprowadzonej w paliwie 6,7 MW, opalanych gazem ziemnym oraz zainstalowanie kotła wodnego KWO nr 9 o mocy cieplnej wprowadzonej w paliwie 6,7 MW opalanego olejem opałowym lekkim.

Czy w wyniku planowanych zmian w instalacji w okresie od 1 stycznia 2023 r. analizowana instalacja spalania paliw nie będzie posiadała źródeł o mocy cieplnej równej lub większej od 50 MW (z uwzględnieniem zasad łączenia), a więc instalacja ta nie będzie objęta zakresem zastosowania konkluzji BAT dla dużych obiektów energetycznego spalania paliw (w instalacji eksploatowane będą wyłącznie "średnie źródła spalania")?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX