Nowość Czy po założeniu blokady lub wykonaniu ogrodzenia posesji właściciele lub najemcy sąsiedniej nieruchomości mogą wystąpić do sądu o służebność przejazdu?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Słomka Kinga
Odpowiedzi udzielono: 16 czerwca 2024 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Na teren zamkniętego osiedla prowadzi droga gminna o długości tylko 50 m. Jednak na jej końcowym odcinku (około 6 m z 50), w skrajnię drogi, na ok. 30 cm, wszedł pawilon handlowy. Gmina bowiem miała nieaktualne mapy własności i musiała oddać fragment tej drogi pod zabudowę prywatną. Po drugiej stronie tego pawilonu jest nieogrodzony teren prywatny, więc samochody jadące do dwóch posesji na końcu tej drogi częściowo korzystają z "grzeczności" tamtego właściciela i przejeżdżają po jego terenie. Niestety coraz częściej klienci lub goście tych ostatnich posesji nie tylko przejeżdżają przez ten teren prywatny, ale nawet tam parkują, często uniemożliwiając wyjazd pojazdom z tej prywatnej posesji, co budzi w sumie zrozumiałą irytację tego właściciela. Zagroził on, że jeśli nadal jego prawa własności będą naruszane, postawi tam w narożniku działki słupek automatyczny (chowany na czas jego przejazdu lub służb ratunkowych), który zablokuje lub poważnie ograniczy przejazd (bo będzie brakować tych 30 cm) na poruszanie się tam pojazdami.

Czy takie jego działanie będzie zgodne z prawem?

Czy po założeniu blokady czy też wykonaniu ogrodzenia tej posesji trwałym płotem i szlabanem, wówczas właściciele lub najemcy ostatnich posesji mogą wystąpić do sądu o służebność przejazdu?

Czy też z uwagi na to, że jest do ich posesji droga gminna od drugiej strony, ale nie wykorzystywana przez nich, bo postawiono tam w ostrej granicy ich budynek, takiego prawa do służebności mieć nie będą i zmuszeni będą do wykonania dojazdu zmieniając zagospodarowanie swojej działki/budynków?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX