Czy po wygranym naborze należy zawrzeć z pracownikiem nową umowę o pracę, czy można zawrzeć porozumienie zmieniające?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: SKALSKA MAGDALENA
Odpowiedzi udzielono: 27 lipca 2021 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Czy świetle art. 16 ust. 3 ustawy o pracownikach samorządowych pracodawca postępuje prawidłowo?

Pracownik jest zatrudniony w urzędzie na stanowisku pomocniczym na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony (po dniu wejścia w życie przepisów ustawy o pracownikach samorządowych). Wygrywa konkurs na stanowisko urzędnicze. Każdorazowo traktowaliśmy taką osobę jako osobę zatrudnioną po raz pierwszy, która po wygranym konkursie otrzymywała umowę na czas określony do 6 miesięcy oraz musiała co najmniej w czasie trwania wspomnianej umowy zdać egzamin kończący tę służbę.

Czy taki schemat postępowania jest słuszny?

Czy należy tak samo postępować w sytuacji zatrudnienia po konkursie osoby, która co prawda nie odbyła służby przygotowawczej i nie zdała egzaminu, ale była zatrudniona co najmniej 6 miesięcy w JST na stanowisku urzędniczym, w tym kierowniczym stanowisku urzędniczym, a nie pomocniczym? (przepis nie rozróżnia tych grup stanowisk, a niektóre interpretacje tak)

Spotykamy różne opinie na ten temat. Jedne potwierdzają nasz sposób działania, inne zakładają, że skoro pracownik już pracował wymagany staż w JST nie jest osobą zatrudnioną po raz pierwszy w świetle przepisu art. 16 ust. 3.

Czy w takiej sytuacji można od razu zawrzeć z pracownikiem umowę o pracę na czas nieokreślony i nie musi ona zdawać egzaminu kończącego służbę przygotowawczą?

Czy po wygranym naborze należy zawrzeć z pracownikiem nową umowę o pracę, czy można zawrzeć porozumienie zmieniające nawet w sytuacji, kiedy umowa ze stanowiska pomocniczego i obsługi zawarta na czas nieokreślony uległaby zmianie po zawartym porozumieniu w umowę na czas określony?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX