Nowość Czy po upływie okresów ochronnych pracodawca może rozwiązać z pracownikiem umowę o pracę bez wypowiedzenia na podstawie art. 53 Kodeksu pracy?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Pietruszyńska Katarzyna
Odpowiedzi udzielono: 17 kwietnia 2024 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Pracownik w wieku przedemerytalnym (trzy lata do emerytury) przebywał 182 dni na zasiłku chorobowym, a następnie wykorzystał 12 miesięcy świadczenia rehabilitacyjnego. Wszystko to do 8.02.2024 r. Pracodawca nie skorzystał z możliwości zwolnienia pracownika z art. 53 w tym czasie. Od 9.02 2024 r. oczekuje na decyzję z ZUS w sprawie renty (nieobecność usprawiedliwiona niepłatna). Prawdopodobnie pracownik dostał czasową rentę z tytułu częściowej niezdolności do pracy, ale zakład nie otrzymał do dnia dzisiejszego fizycznie żadnych dokumentów na potwierdzenie tego ani z ZUS, ani od pracownika. Na chwilę obecną nie wiemy, czy pracownik będzie chciał kontynuować zatrudnienie, czy będzie chciał rozwiązać stosunek pracy.

Czy jeżeli nie będzie chciał kontynuować zatrudnienia, to czy po otrzymaniu decyzji przyznającej rentę będziemy go mogli nadal zwolnić z art. 53 (rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia), jako że już ten okres ochronny przed zwolnieniem minął lub jeśli zdecyduje się na kontynuowanie zatrudnienia, a nie dostanie dopuszczenia do pracy przez lekarza medycyny pracy na dotychczasowym stanowisku pracy, a pracodawca nie ma możliwości zatrudnienia go na innym stanowisku pracy, to czy orzeczenie lekarza medycyny będzie dla zakładu oznaczało potwierdzenie dalszej niezdolności do pracy pracownika i czy nadal będzie można z nim rozwiązać umowę na podstawie art. 53?

Jeśli nie, to na jakiej podstawie można rozwiązać umowę z takim pracownikiem?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX