Czy po spłacie zadłużenia organ z urzędu powinien wystąpić do Starosty o zwrot prawa jazdy, czy taki zwrot powinien nastąpić dopiero na wniosek dłużnika?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Maczyński Paweł
Odpowiedzi udzielono: 19 listopada 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Dłużnik alimentacyjny decyzją z 2013 r. został uznany za uchylającego się od zobowiązań alimentacyjnych, został skierowany wniosek o zatrzymanie prawa jazdy.

W roku 2023 dłużnik spłacił całość zadłużenia wobec Ośrodka. Obecnie dłużnik nie mieszka już w naszej gminie, ale nigdy żadna inna gmina oprócz naszej nie prowadziła wobec niego postępowania.

Czy po spłacie zadłużenia organ z urzędu powinien wystąpić do Starosty o zwrot prawa jazdy, czy taki zwrot powinien nastąpić dopiero na wniosek dłużnika?

Czy sam fakt, że dłużnik uregulował całość należności wobec GOPS, (jak wynika z zaświadczenia komornika nie płaci już alimentów bieżących oraz nie ma zadłużenia względem ZUS), powoduje konieczność podjęcia działań w postaci uchylenia decyzji uznającej go za dłużnika uchylającego się od zobowiązań alimentacyjnych, oraz skierowania wniosku o zwrot zatrzymanego prawa jazdy?

Kto powinien takie działania podjąć, jeżeli na dzień dzisiejszy osoba nie jest już dłużnikiem alimentacyjnym (zadłużenie spłacone), ale nie mieszka na terenie gminy, która skierowała wniosek o zatrzymanie prawa jazdy?

Jeżeli właściwa jest gmina ze względu na obecne miejsca zamieszkania byłego dłużnika, to jak powinna wyglądać krok po kroku procedura zwrotu prawa jazdy?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX