Czy po przekazaniu gospodarstwa rolnego synowi, podatnik przedkłada w urzędzie skarbowym VAT-Z z załączonym arkuszem remanentu likwidacyjnego i jego wartością?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Bartosiewicz Adam
Odpowiedzi udzielono: 29 czerwca 2018 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Obecnie prowadzę gospodarstwo rolne - jestem czynnym podatnikiem VAT. W gospodarstwie rolnym znajdują się środki trwałe, przy zakupie których odliczano VAT - związane ze sprzedażą opodatkowaną. Środki trwałe obejmują w głównej mierze maszyny i urządzenia rolnicze, ciągniki. Dodatkowo, w trakcie realizacji prac związanych z budową - rozbudową budynków inwentarskich również dokonywano odliczenia podatku naliczonego w zeszłych okresach. Niebawem chciałabym dokonać przekazania całego gospodarstwa rolnego synowi (nie poszczególnych składników), a więc grunty rolne, budynki, inwentarz żywy, maszyny i urządzenia rolnicze, ciągniki itp.

Czy ww. czynność przekazania podlega podatkowi od towarów i usług, tj. czy od poszczególnych składników majątku, przy zakupie których przysługiwało odliczenie podatku naliczonego na dzień przekazania będzie trzeba naliczyć VAT?

Czy powyższa czynność, jeśli będzie korzystała ze zwolnienia z VAT, to czy na dzień przekazania ww. gospodarstwa rolnego w formie aktu notarialnego syn musi mieć zarejestrowane gospodarstwo i być czynnym podatnikiem VAT?

Czy ja jako osoba przekazująca dla potrzeb ewidencyjnych VAT muszę w związku z przekazaniem sporządzić jakiś dokument księgowy?

Czy po przekazaniu ww. gospodarstwa przedkładam w urzędzie skarbowym VAT-Z z załączonym arkuszem remanentu likwidacyjnego i jego wartością?

Czy w przypadku, gdy ww. przekazanie będzie korzystało ze zwolnienia z VAT, obowiązuje mnie obowiązek dokonania korekty podatku naliczonego, czy tez nabywcę (syna) i od których środków trwałych?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX