Czy planowane urządzenia rekreacyjne, tereny przewidziane pod nasadzenia roślin ozdobnych i ścieżki spacerowe, realizowane w ramach zagospodarowania lasu miejskiego na cele parku leśnego można uznać za urządzenia turystyczne?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Oziemska Sara
Odpowiedzi udzielono: 27 stycznia 2020 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Czy planowane urządzenia rekreacyjne, tereny przewidziane pod nasadzenia roślin ozdobnych i ścieżki spacerowe, realizowane w ramach zagospodarowania lasu miejskiego na cele parku leśnego można uznać za urządzenia turystyczne, o których mowa w art. 3 pkt 2 ustawy z 28.09.1991 r. o lasach (Dz.U. z 2020 r. poz. 6) – dalej u.l.?

Czy na urządzenie Parku Leśnego na użytku gruntowym Ls wymagane jest uzyskanie zezwolenia na wyłączenie gruntów leśnych z produkcji?

Na jakiej podstawie, w przypadku braku konieczności uzyskania zezwolenia na wyłączenie gruntów leśnych z produkcji na wykonanie parku leśnego, starosta może wydać decyzję na usunięcie drzew kolidujących z wykonaniem zagospodarowania parku leśnego oraz na usunięcie drzew obcego pochodzenia–gatunków inwazyjnych?

Gmina zwróciła się do starosty o zezwolenie na usunięcie drzew na ww. terenie na podstawie art. 24 w związku z art. 13 ust. 1 pkt 5 u.l. wskazując, iż realizacja ww. parku leśnego, zapewniającego m.in. zdolność wypełniania funkcji społecznych, jest racjonalnym użytkowaniem ww. lasu. Dla ww. terenu brak jest uproszczonego planu urządzenia lasu. W obowiązującym planie zagospodarowania przestrzennego teren przeznaczony jest na zieleń urządzoną - park. Gmina planuje realizację urządzeń turystycznych i rekreacyjnych na ww. terenie.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX