Czy planowane prace wewnątrz hali związane z koniecznością dostosowania się do nowych uwarunkowań produkcyjnych i obejmujące częściowo jej przebudowę stanowią przedsięwzięcie mogące znacząco oddziaływać na środowisko?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kawicki Artur
Odpowiedzi udzielono: 28 listopada 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Przed wybudowaniem hali produkcyjno-magazynowej została ona uznana za przedsięwzięcie mogące potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko wg § 3 ust. 1 pkt 54 rozporządzenia Rady Ministrów z 10.09.2019 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko - dalej r.p.z.o.ś., tj. jako "zabudowa przemysłowa lub magazynowa, wraz z towarzyszącą jej infrastrukturą, o powierzchni zabudowy nie mniejszej niż: a) 0,5 ha na obszarach objętych formami ochrony przyrody (...)". Na potrzeby budowy w/w hali uzyskano decyzję środowiskową (DŚU1), którą następnie skonsumowano przy uzyskiwaniu odpowiedniego pozwolenia na budowę. Hala została wybudowana. W hali prowadzona jest działalność, która była przedmiotem kolejnej (odrębnej od DŚU1) decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach (DŚU2), która była uzyskana już po wybudowaniu hali i która była konieczna z uwagi na planowaną eksploatację w hali instalacji do powierzchniowej obróbki substancji, przedmiotów lub produktów z zastosowaniem rozpuszczalników organicznych (§ 3 ust. 1 pkt 14 r.p.z.o.ś.). Aktualnie planowane są prace wewnątrz hali związane z koniecznością dostosowania się do nowych uwarunkowań produkcyjnych i obejmujące częściowo jej przebudowę - np. zmiana układu pomieszczeń i części stanowisk, nowe linie technologiczne). Planowane linie i urządzenia nie będą stanowiły przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko, nie zmieni się również powierzchnia zabudowy. Planowane do wprowadzenia w hali modyfikacje spowodują jednak pojawienie się częściowo innych parametrów, niż te wpisane w DŚU2 (np. zmiana powierzchni produkcyjnych i magazynowych, zmiana liczby stanowisk produkcyjnych, zmiana zużycia surowców i wody).

Czy planowane działania stanowią przedsięwzięcie mogące znacząco oddziaływać na środowisko (PMZOŚ)?

Jeżeli tak, to jaka jest podstawa do kwalifikacji wg rozporządzenia (np. § 3 ust. 2 pkt 2 albo § 3 ust. 3 r.p.z.o.ś.)?

Jeżeli mamy do czynienia z PMZOŚ, to czy należy uzyskać nową DŚU, czy też dokonać zmiany DŚU, która była wydana dotychczas (której)?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX