Czy planowana budowa urządzenia umożliwiającego pobór wód podziemnych może kwalifikować się do potencjalnie znacząco oddziałujących na środowisko?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Tomaszkiewicz Joanna
Odpowiedzi udzielono: 9 grudnia 2022 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Organ prowadzi postępowanie administracyjne w sprawie ustalenia warunków zabudowy. W aktach sprawy znajduje się rozpoznanie warunków hydrogeologicznych pod kątem wykonania studni głębinowej. Dokument ten podaje, że "na działce można wykonać studnię głębinową ujmującą mioceńską warstwę wodonośną w strefie głębokości 89,0 – 106,0 m p.p.t. tj. na rzędnych od 0 – 17 m n.p.m. Warstwa wodonośna jest izolowana osadami spoistymi o miąższości ok. 89,0 m, zatem istnieje wysokie zabezpieczenie przed zanieczyszczeniami. Woda będzie ujmowana w celach pitnych i dla własnego użytku domowego, a jej pobór nie przekroczy 5 m3/dobę. W przypadku spełnienia się zakładanych warunków hydrogeologicznych tj. wystąpienie stropu warstwy wodonośnej od głębokości 89,0 m p.p.t., głębokość studni nie przekroczy 100 m i wynosić będzie 99 m".

Mając na uwadze informacje zawarte w przedłożonym przez Inwestora rozpoznaniu warunków hydrogeologicznych, a w szczególności głębokość zalegania warstwy wodonośnej, czy planowana budowa urządzenia umożliwiającego pobór wód podziemnych może kwalifikować się do potencjalnie znacząco oddziałujących na środowisko zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 10 września 2019 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (Dz.U. z 2019 r. 1839) - dalej r.p.z.o.ś., zgodnie z § 3 ust. 1 pkt 43 lit. b r.p.z.o.ś. lub innym?

Nadmienię, że najbliższe studnie znajdują się w odległości 1,0 - 2,5 km od działki, dla której inwestor wystąpił o ustalenie warunków zabudowy.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX