Czy placówka oświatowa, która korzysta z nieruchomości powiatu w ramach trwałego zarządu, może być uznana za podmiot wrażliwy?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kosicki Tomasz
Odpowiedzi udzielono: 29 listopada 2022 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Czy na gruncie ustawy z 15.09.2022 r. o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw – dalej u.s.r.n.ź.c., należy się dodatek dla podmiotów wrażliwych w następującej sytuacji?

Administracja placówki opiekuńczo-wychowawczej (biura księgowości, socjalne) prowadzona jest w odrębnym budynku niż budynek w którym mieszkają podopieczni. Budynek, w którym mieszkają podopieczni jest własnością powiatu i jest oddany w trwały zarząd placówce opiekuńczo-wychowawczej. Natomiast budynek, w którym prowadzona jest administracja placówki opiekuńczo-wychowawczej jest własnością powiatu i włada nim zarząd powiatu. Jest to budynek wielorodzinny, w którym znajdują się lokale mieszkalne wynajmowane przez powiat osobom fizycznym a część z nich (3 lokale) zajęta jest przez administrację placówki opiekuńczo-wychowawczej. Powiat obciąża notami księgowymi placówkę opiek.-wych. za korzystanie przez nią z lokali powiatu.

Czy ciepło zużywane na ogrzanie lokali (piec olejowy) zajętych na administrację placówki opiek.-wych. jest ciepłem zużywanym na potrzeby podstawowej działalności tej placówki w rozumieniu u.s.r.n.ź.c.? Kto w takim przypadku powinien złożyć wniosek o wypłatę dodatku dla podmiotów wrażliwych i w jaki sposób ustalić ilość paliwa zużytego na potrzeby ogrzania tych lokali (faktura jest jedna na cały budynek i jest wystawiona na powiat)?

Placówka opiek.-wych. nie posiada żadnego dokumentu (np. umowy) zawartego z powiatem na korzystanie z lokali, w których funkcjonuje jej administracja.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX