Czy PINB miał prawo wydać pozwolenie na użytkowanie lokali mieszkalnych, w sytuacji gdy nie wykonano zaprojektowanej osłony śmietnikowej?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Fiktus Paweł
Odpowiedzi udzielono: 18 stycznia 2018 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Inwestor uzyskał pozwolenie na budowę budynku mieszkalnego-usługowego (I i II piętro) z lokalem użytkowym w parterze budynku oraz budynku garażowego, w którym zlokalizowana była osłona śmietnikowa (jedno z pomieszczeń). Po zakończeniu robót budowlanych w lokalach mieszkalnych inwestor wystąpił z wnioskiem do PINB o udzielenie pozwolenia na użytkowanie (wymóg pozwolenia na budowę), które po przeprowadzeniu obowiązkowej kontroli uzyskał. PINB na podstawie art. 59 ust. 2 w związku z art. 55 pkt. 1 i 3 pr.bud. wydał pozwolenie na użytkowanie lokali mieszkalnych znajdujących się na I i II piętrze budynku mieszkalno–usługowego oraz zastrzegł, że po zakończeniu pozostałych prac budowlanych w parterze budynku, prac związanych z budową garażu z pomieszczeniami gospodarczymi oraz zagospodarowaniem terenu, inwestor wystąpi z wnioskiem o uzyskanie oddzielnego pozwolenia na użytkowanie. Na dzień wydania ww. pozwolenia na użytkowanie trwały prace budowlane w budynku garażu, a co za tym idzie nie była wykonana osłona śmietnikowa czyli miejsce do czasowego gromadzenia odpadów stałych. Zgodnie ze stanowiskiem GUNB miejsca do czasowego gromadzenia odpadów stałych są rodzajem urządzenia służącego ochronie środowiska.

Czy PINB miał prawo wydać pozwolenie na użytkowanie lokali mieszkalnych, w sytuacji gdy nie wykonano zaprojektowanej osłony śmietnikowej czyli urządzenia służącego ochronie środowiska?

Czy PINB, po stwierdzeniu podczas obowiązkowej kontroli, że nie wykonano ważnego urządzenia służącego ochronie środowiska, powinien zgodnie z art. 59 ust. 4 pr.bud. odmówić wydania pozwolenia na użytkowanie?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX